eKutno.pl: Udany Chiński Wieczór z Domem Kultury
Niecodzienna propozycja Kutnowskiego Domu Kultury na czwartkowy wieczór 4 listopada spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców. Poeci Miłosz Kamil Manasterski i Zbigniew Milewski opowiadali, posługując się swoimi wierszami i multimediami, o swojej podróży do Chin. Rezultatem tej podróży była książka „Złote i czerwone” wydana w języku polskim i chińskim.
Spotkanie otworzył Artur Fryz, instruktor KDK, który oprócz przedstawienia gości odczytał zgromadzonym list Mieczysława Fijałkowskiego (związanego z Kutnem komediopisarza i prozaika) do Marii Podgórskiej. Znalazły się w nim i takie słowa: „Politycznie jestem raczej dobrej myśli, jesteśmy narodem chuliganów a taki nigdy nie zginie. Przyszłość należy do Polaków i do Chińczyków – tak nam dopomóż Bóg i Ty Nikito.” Choć to zabawne proroctwo z roku 1960 jeszcze się nie spełniło, to nie można wykluczyć, że kiedyś się spełni.
W ciekawie zaaranżowanej przez Agnieszkę Dąbrowską-Walczak i Martę Fijałkowskąprzestrzeni lokalu Magnolia poeci mający na swoim koncie po kilka książek snuli fascynującą opowieść o Państwie Środka. Ich refleksje dotyczyły zarówno kulturowej i filozoficznej osnowy Chin, jak i obserwacji z dziedziny obyczajowości i pop-kultury współczesności tego państwa. Zbigniew Milewski przypominał zarówno konfucjańską zasadę „złotego środka” i czytał wiersze do niej nawiązujące, jak i zajmująco opowiadał mrożącą krew w żyłach a zarazem zabawną historię o „korku w niebie”, czyli sytuacji, w której musieli kilka godzin krążyć samolotem oczekując na zgodę na lądowanie, gdyż przeludnione Chiny mogą poszczycić się nie tylko korkami samochodowymi, ale też zbyt dużą ilością samolotów chcących lądować w Pekinie – stąd zjawisko „korków w niebie”. Miłosz Kamil Manasterski wyjaśnił między innymi symbolikę tytułu książki. Podkreślił, że czerwony jest dla Chińczyków symbolem szczęścia, stąd m.in. łatwość z jaką komuniści w Chinach przekonali to czerwonej flagi swoich obywateli.
Oprócz uczty dla ducha organizatorzy zadbali także o drobny ukłon w stronę potrzeb ciała. Koreczki na bazie tofu, gdyż jak stwierdzili goście to właśnie tofu najczęściej znajdowali na chińskich stołach, pozwoliły zebranym odczuć atmosferę Państwa Środka także w sensie gastronomicznym. Koreczki te były przy okazji promocją możliwości uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 im. Antoniego Troczewskiego.
Warto odnotować, że goście zgodnie podkreślali, iż Kutno, dzięki Festiwalowi i Konkursowi „Złoty Środek Poezji” stało się jednym z ważniejszych miejsc na poetyckiej mapie Polski. Dziękowali również za niezwykle profesjonalne przygotowanie spotkania. Wydaje się, że ci, którzy mimo niezachęcającej pogody zdecydowali się na udział w spotkaniu wychodzili zadowoleni, a czasem zdziwieni, że z pomocą poezji można podróżować w sposób tak pouczający i zajmujący.
Komentarze