Przejdź do głównej zawartości

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Poetry Day UNESCO 2016

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Day Poetry UNESCO 2016

31 marca br. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie odbyło się wręczenie Nagrody Światowego Dnia Poezji. Laureatem Award World Day Poetry UNESCO został Miłosz Kamil Manasterski. Nagroda wręczana jest wybitnym polskim poetom od 1999 r. Laureatami AWDP UNESCO w latach poprzednich byli m. in. ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, Kazimierz Brakoniecki, Roman Śliwonik, Tadeusz Wyrwa-Krzyżański, Juliusz Erazm Bolek, Jarosław Klejnocki.
W ramach nagrody została wydana dwujęzyczna publikacja książkowa „Niebowidzenie / Skyseeking” (Wydawnictwo Książkowe IBiS, Warszawa 2016, ISBN 978-83-7358-170-8) – wybór wierszy Manasterskiego. Wyboru wierszy laureata dokonali tłumacze – Andrew Fincham – brytyjski poeta i jego żona Aneta Fincham – tłumacz poezji, filolog angielski. Na okładce publikacji umieszczono obraz znanego malarza Wojciecha Symołona. Tytuł książki jest jednocześnie tytułem jednego z zamieszczonych utworów poetyckich.

Miłosz Kamil Manasterski jest poetą, prelegentem, menedżerem kultury i tłumaczem poezji. W jego twórczości ważną rolę odgrywają utwory o tematyce chrześcijańskiej, tak jak tytułowy utwór z najnowszego wyboru („Niebowidzenie”). Manasterski wydał dziesięciu książek poetyckich – w tym dwie wydane za granicą (Chiny i Bułgaria), zbiór opowiadań („Tramwaj zwany 805N”) i zbiór felietonów “Byłem ochroniarzem księdza Twardowskiego”. Laureat nagród literackich m.in. Nagrody Nadnyskich Spotkań Literackich (1999), Nagrody za debiut książkowy Światowego Dnia Poezji UNESCO (2006), Nagrody Prezydenta Płocka (2009), Nagrody Redakcji „Poezji dzisiaj” – stypendium w Paryżu (2009). Jego tom poezji „Sepia” otrzymał tytuł Książki 41. Międzynarodowego Festiwalu „Warszawska Jesień Poezji”. Tom wierszy  „Tuwim. Inspiracje” został jedną z pięciu książek poetyckich roku 2013 według jury XXXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. W 2014 r. otrzymał tytuł "Człowieka zasłużonego kulturze" polonijnej organizacji Głos Polskiej Kultury w Wielkiej Brytanii. Jako najmłodszy z Polaków był gościem China Writers’ Association w 2009 r. Reprezentował Polskę na międzynarodowych festiwalach literackich m.in. w Bułgarii, Chorwacji, Rosji, Tatarstanie, Wielkiej Brytanii i  Rumunii. Jego wiersze przełożono na kilkanaście języków (m.in. angielski, chiński, jakucki, białoruski, węgierski, rumuński, ukraiński).  Od 2012 r. jest Dyrektorem Centrum Kultury w Łomiankach. Od 2015 r. należy do Związku Pisarzy Katolickich.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu "Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy. Tutaj link do wideo:   http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220

Na strychu w Łomiankach - Światowy Dzień Poezji 2009

17 kwietnia w odbyła się w Domu Kultury w Łomiankach kolejna impreza z cyklu „Na strychu w Łomiankach”, tym razem w doborowej zagranicznej obsadzie. Impreza była włączona w obchody Światowego Dnia Poezji. Usłyszeliśmy koncert znakomitej ukraińskiej śpiewaczki Oleksandy Żurawlew , wiersze Reginy Pszczołowskiej i Aleksandra Sokołowskiego – poetów, gości „Strychu” z Litwy. Polskę reprezentowali poeci Anna Mirowska i Juliusz Erazm Bolek . Podczas „Strychu” odbył się także pokaz przedpremierowy filmu Daniela Tendaja „Teatr niepozorny”. Zdjęcia do filmu łomiankowskiego twórcy były realizowane m.in. w Filii Domu Kultury w Burakowie. „Na strychu” nie zabrakło Turnieju Jednego Wiersza, w którym jurorzy ( Juliusz Erazm Bolek – przewodniczący, Zdzisław Tadeusz Łączkowski i Zbigniew Irzyk ) przyznali aż pięć równorzędnych nagród (po 200 zł każda), które otrzymali: Natalia Pietrucha, Agata Kornacka, Katarzyna Rybak , Andrzej Stasiak i Michał Czaja . Wyróżnienia książkowe otrzymali El

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  Agnieszka  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze"  http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/ Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)