Przejdź do głównej zawartości

Gimnazjum w Osięcinach: Duch Tuwima w... Gminnej Bibliotece Publicznej


http://www.gzkosieciny.q4.pl/s/?id=76&news=498

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy skorzystać z zaproszenia Gminnej Biblioteki Publicznej i uczestniczyć w prelekcji nt. Juliana Tuwima przygotowanej i poprowadzonej przez poetę, prozaika, animatora kultury p. Miłosza Kamila Manasterskiego z Warszawy. W spotkaniu z poezją Skamandryty dnia 7 maja 2013 roku uczestniczyły klasy: I a, I b, II c wraz z opiekunami – p. Ireną Zakrzewską, p. Anetą Ratajczyk, p. Ewą Staniszewską oraz p. Krzysztofem Banasiakiem.

Zafascynowany poezją Juliana Tuwima ( nie tylko w Roku Tuwima) p. Miłosz w sposób barwny, przystępny, atrakcyjny zaprezentował sylwetkę wielkiego Poety. Nie była to naukowa analiza jego twórczości, ale pełna humoru, anegdot opowieść o człowieku wszechstronnie utalentowanym, który nie tylko pisał wiersze, ale również teksty dla kabaretów, rewii, operetek, tłumaczył poezję obcojęzyczną. To twórca, którego piosenki (pisał teksty) stały się szlagierami i są śpiewane po dziś dzień z ogromnym powodzeniem. Młodzież żywo reagowała na usłyszane utwory muzyczne i pod koniec świetnie się bawiła w układanie wiersza, bo przecież każdy może być poetą… .Spotkanie wzbogaciły: prezentacja multimedialna oraz promocja tomików poezji autora spotkania.

To była oryginalna, ciekawa, pełna ciepła i humoru lekcja literatury. Sam prowadzący tak napisał o swoich przygotowaniach do prelekcji: „Prelekcję w Roku Tuwima przygotowuję nie z myślą o najmłodszych, ale o tych, którzy nieuchronnie ( i w dzisiejszych czasach coraz szybciej) stają się dorosłymi- gimnazjalistów, licealistów. To bardzo ważne, żeby im pokazać jego wiersze miłosne, poezję dobrą i dostępną, przyjazną dla czytelnika”.

Dziękujemy za niezapomniane spotkanie z poezją, która uwrażliwia na piękne słowo i w tym współczesnym, zmaterializowanym świecie pozwala zatrzymać się nad tym, co naprawdę ważne, trwałe. Życzymy dalszych poetyckich inspiracji!
A. Ratajczyk

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220