Przejdź do głównej zawartości

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Poetry Day UNESCO 2016

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Day Poetry UNESCO 2016

31 marca br. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie odbyło się wręczenie Nagrody Światowego Dnia Poezji. Laureatem Award World Day Poetry UNESCO został Miłosz Kamil Manasterski. Nagroda wręczana jest wybitnym polskim poetom od 1999 r. Laureatami AWDP UNESCO w latach poprzednich byli m. in. ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, Kazimierz Brakoniecki, Roman Śliwonik, Tadeusz Wyrwa-Krzyżański, Juliusz Erazm Bolek, Jarosław Klejnocki.
W ramach nagrody została wydana dwujęzyczna publikacja książkowa „Niebowidzenie / Skyseeking” (Wydawnictwo Książkowe IBiS, Warszawa 2016, ISBN 978-83-7358-170-8) – wybór wierszy Manasterskiego. Wyboru wierszy laureata dokonali tłumacze – Andrew Fincham – brytyjski poeta i jego żona Aneta Fincham – tłumacz poezji, filolog angielski. Na okładce publikacji umieszczono obraz znanego malarza Wojciecha Symołona. Tytuł książki jest jednocześnie tytułem jednego z zamieszczonych utworów poetyckich.

Miłosz Kamil Manasterski jest poetą, prelegentem, menedżerem kultury i tłumaczem poezji. W jego twórczości ważną rolę odgrywają utwory o tematyce chrześcijańskiej, tak jak tytułowy utwór z najnowszego wyboru („Niebowidzenie”). Manasterski wydał dziesięciu książek poetyckich – w tym dwie wydane za granicą (Chiny i Bułgaria), zbiór opowiadań („Tramwaj zwany 805N”) i zbiór felietonów “Byłem ochroniarzem księdza Twardowskiego”. Laureat nagród literackich m.in. Nagrody Nadnyskich Spotkań Literackich (1999), Nagrody za debiut książkowy Światowego Dnia Poezji UNESCO (2006), Nagrody Prezydenta Płocka (2009), Nagrody Redakcji „Poezji dzisiaj” – stypendium w Paryżu (2009). Jego tom poezji „Sepia” otrzymał tytuł Książki 41. Międzynarodowego Festiwalu „Warszawska Jesień Poezji”. Tom wierszy  „Tuwim. Inspiracje” został jedną z pięciu książek poetyckich roku 2013 według jury XXXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. W 2014 r. otrzymał tytuł "Człowieka zasłużonego kulturze" polonijnej organizacji Głos Polskiej Kultury w Wielkiej Brytanii. Jako najmłodszy z Polaków był gościem China Writers’ Association w 2009 r. Reprezentował Polskę na międzynarodowych festiwalach literackich m.in. w Bułgarii, Chorwacji, Rosji, Tatarstanie, Wielkiej Brytanii i  Rumunii. Jego wiersze przełożono na kilkanaście języków (m.in. angielski, chiński, jakucki, białoruski, węgierski, rumuński, ukraiński).  Od 2012 r. jest Dyrektorem Centrum Kultury w Łomiankach. Od 2015 r. należy do Związku Pisarzy Katolickich.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu "Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy. Tutaj link do wideo:   http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220

4. Turniej Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach

12 grudnia 2008 r. odbył się kolejny wieczór z cyklu "Na strychu w Łomiankach" połączony z 4. Turniejem Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach. Czy wolno mi pisać o artystycznym sukcesie, jeśli sam jestem autorem i prowadzącym imprezę? Myślę, że tak, jeśli wyjmę poza nawias samego siebie a skupię na bohaterach tego wieczoru. Mój udział wszakże nie jest aż tak wielki - ogranicza się do wyboru zaproszonych gości i stworzenia mniej lub bardziej smakowitej mieszanki literacko-artystycznej. Ale to moi goście sami decydują, co mówią, czytają, pokazują i grają. Dlatego też wolno mi chwalić swój "Strych" nie chwaląc tym samym siebie. Co zatem działo się w ubiegły piątek? Z wielką satysfakcją odnotowałem duże zainteresowanie imprezą. Wśród gości na sali znalazła się pani burmistrz Łomianek Jolanta Niegrzybowska, byli również Dorota Ryst , poetka, szefowa działu publikacji portalu ZLP www.literaci.eu i Daniel Tendaj - znany poeta z Łomianek. Jako pierw...