Przejdź do głównej zawartości

KlubLiteracki.pl: "Sepia" w Teatrze Miejsce - wielki spektakl poezji

http://klubliteracki.pl/index.php/wiadomoci-klubowe/2866-qsepiaq-w-teatrze-miejsce-wielki-spektakl-poezji.html

KlubLiteracki.pl:

10 marca 2013 r. w łomiankowskim Teatrze Miejsce odbyła się premiera przedstawienia „Sepia” w reżyserii Tadeusza Kijańskiego. Spektakl powstał jako twór wyobraźni reżysera wokół wierszy z książki poetyckiej „Sepia” Miłosza Kamila Manasterskiego. Manasterski jest poetą pierwszej miary, autorem nagradzanym i przekładanym na języki obce. Jednak poezja w swoim książkowym bycie jest dzisiaj zepchnięta do wąskiej niszy, marginalizowana przez media i niedoceniana przez czytelników poszukujących w literaturze łatwości i rozrywki. Tym cenniejszy jest szalony w swej istocie pomysł, by poezję inscenizować, nie w konwencji „wieczorku poetyckiego” ale z rozmachem i odpowiednią oprawą.

Kijański stworzył z wierszy Manasterskiego pełną, wielowymiarową i atrakcyjną sceniczną produkcję, w którą zaangażował trzy zespoły taneczne oraz mieszkańców Łomianek, którzy na scenie opowiadali o swoim mieście. Gwiazdą spektaklu była Stanisława Celińska (na zdjęciu obok z Miłoszem Kamilem Manasterskim), która swoją niezwykłą osobowością dała „Sepii” wg Kijańskiego, energię dynamitu.

(...)

Tadeusz Kijański przedstawił nam wizję poezji totalnej, ogarniającej nie tylko wszystkie sztuki, ale wręcz zawłaszczającej sobie wszystkie sensy. „Sepia” według Kijańskiego to śmierć i życie, sztuka przetrwania i miłość, gniew i radość, rozczarowanie życiem i nieumierająca nigdy nadzieja, że jednak to wszystko, co robimy nie stanie się tylko pożółkłym zdjęciem w zakurzonym albumie. To fantastyczne przedstawienie ze znakomitej materii wierszy wybitnego poety wycisnęło każdą kroplę liryzmu, pasji i żaru.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220