Przejdź do głównej zawartości

Gazeta Łomiankowska: Sepia pięknego wczoraj...


10 marca 2013 r. o godz. 18.00 w łomiankowskim Teatrze Miejsce odbyła się premiera głośno zapowiadanego przedstawienia teatralnego pt. „Sepia” w reżyserii Tadeusza Kijańskiego. Spektakl zgromadził pełną widownię - wszystkie miejsca siedzące i stojące były zajęte, a wśród gości byli Burmistrz Łomianek Pan Tomasz Dąbrowski oraz wielu znakomitych gości z Łomianek i Warszawy, przyjaciół Łomianek i Teatru Miejsce.

Spektakl powstał jako twór wyobraźni reżysera wokół wierszy z książki poetyckiej „Sepia” Miłosza Kamila Manasterskiego. Manasterski jest poetą pierwszej miary, autorem nagradzanym i przekładanym na języki obce. Jednak poezja w swoim książkowym bycie jest dzisiaj zepchnięta do wąskiej niszy, marginalizowana przez media i niedoceniana przez czytelników poszukujących w literaturze łatwości i rozrywki. Tym cenniejszy jest szalony w swej istocie pomysł, by poezję inscenizować, nie w konwencji „wieczorku poetyckiego” ale z rozmachem i odpowiednią oprawą.
Kijański stworzył z wierszy Manasterskiego pełną, wielowymiarową i atrakcyjną sceniczną produkcję, w którą zaangażował trzy zespoły taneczne oraz mieszkańców Łomianek, którzy na scenie opowiadali o swoim mieście. Gwiazdą spektaklu była Stanisława Celińska, która swoją niezwykłą osobowością dała „Sepii” wg Kijańskiego, energię dynamitu.
Celińska śpiewając ofiarowała niezwykły liryzm, niezbędny do tego, żeby w kolejnej odsłonie można było złamać (nawet brutalnie) konwencję wprowadzając na scenę agresywny taniec w choreografiach stworzonych przez Jakuba Stępnia, Karolinę Stanisławską i Zuzannę Kwiatkowską. A zaraz po tancerzach na scenie pojawiają się oniryczne aktorki mówiące wiersze Manasterskiego. Dwukrotnie na scenie zjawił się także poeta. Nie można zapomnieć także o poruszających i niewyreżyserowanych pojawieniach się w spektaklu „ludzi miasta”, opowiadający o sobie, o swoich związkach z Łomiankami, z teatrem, z tym wszystkim o czym pisze poeta w swojej „Sepii”.
Ekspresyjną i mroczną muzykę do przedstawienia skomponował współpracujący z Teatrem Polskiego Radia – młody kompozytor Piotr Tylczyński „Shadowfinder”. Współtwórcą spektaklu – równie ważnym – był Robert Roykiewicz – twórca niesamowitych i bogatych wizualizacji.

Dodatkową atrakcją, specjalnie przygotowaną z myślą o widzach spektaklu premierowego  - już po przedstawieniu - była specjalna edycja książki Miłosza Kamila Manasterskiego. Limitowana edycja "Sepii" to perfekcyjne połączenie programu teatralnego i tomu poezji. W książce oprócz wszystkich wierszy z tomu "Sepia" znalazły się obszerne informacje o twórcach spektaklu, wywiad z Miłoszem Kamilem Manasterskim sprzed premiery. Wartością dodaną specjalnej edycji „Sepii” są również zdjęcia z prób do przedstawienia autorstwa Aleksandry Krzemińskiej, które nadają wyjątkowy i teatralny charakter.








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu "Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy. Tutaj link do wideo:   http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Poetry Day UNESCO 2016

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Day Poetry UNESCO 2016 31 marca br. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie odbyło się wręczenie Nagrody Światowego Dnia Poezji. Laureatem Award World Day Poetry UNESCO został Miłosz Kamil Manasterski. Nagroda wręczana jest wybitnym polskim poetom od 1999 r. Laureatami AWDP UNESCO w latach poprzednich byli m. in. ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, Kazimierz Brakoniecki, Roman Śliwonik, Tadeusz Wyrwa-Krzyżański, Juliusz Erazm Bolek, Jarosław Klejnocki. W ramach nagrody została wydana dwujęzyczna publikacja książkowa „Niebowidzenie / Skyseeking” (Wydawnictwo Książkowe IBiS, Warszawa 2016, ISBN 978-83-7358-170-8) – wybór wierszy Manasterskiego. Wyboru wierszy laureata dokonali tłumacze – Andrew Fincham – brytyjski poeta i jego żona Aneta Fincham – tłumacz poezji, filolog angielski. Na okładce publikacji umieszczono obraz znanego malarza Wojciecha Symołona. Tytuł książki jest jednocześnie tytułem jednego z zamieszczonych ...

4. Turniej Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach

12 grudnia 2008 r. odbył się kolejny wieczór z cyklu "Na strychu w Łomiankach" połączony z 4. Turniejem Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach. Czy wolno mi pisać o artystycznym sukcesie, jeśli sam jestem autorem i prowadzącym imprezę? Myślę, że tak, jeśli wyjmę poza nawias samego siebie a skupię na bohaterach tego wieczoru. Mój udział wszakże nie jest aż tak wielki - ogranicza się do wyboru zaproszonych gości i stworzenia mniej lub bardziej smakowitej mieszanki literacko-artystycznej. Ale to moi goście sami decydują, co mówią, czytają, pokazują i grają. Dlatego też wolno mi chwalić swój "Strych" nie chwaląc tym samym siebie. Co zatem działo się w ubiegły piątek? Z wielką satysfakcją odnotowałem duże zainteresowanie imprezą. Wśród gości na sali znalazła się pani burmistrz Łomianek Jolanta Niegrzybowska, byli również Dorota Ryst , poetka, szefowa działu publikacji portalu ZLP www.literaci.eu i Daniel Tendaj - znany poeta z Łomianek. Jako pierw...