Przejdź do głównej zawartości

Gazeta Łomiankowska: Sepia pięknego wczoraj...


10 marca 2013 r. o godz. 18.00 w łomiankowskim Teatrze Miejsce odbyła się premiera głośno zapowiadanego przedstawienia teatralnego pt. „Sepia” w reżyserii Tadeusza Kijańskiego. Spektakl zgromadził pełną widownię - wszystkie miejsca siedzące i stojące były zajęte, a wśród gości byli Burmistrz Łomianek Pan Tomasz Dąbrowski oraz wielu znakomitych gości z Łomianek i Warszawy, przyjaciół Łomianek i Teatru Miejsce.

Spektakl powstał jako twór wyobraźni reżysera wokół wierszy z książki poetyckiej „Sepia” Miłosza Kamila Manasterskiego. Manasterski jest poetą pierwszej miary, autorem nagradzanym i przekładanym na języki obce. Jednak poezja w swoim książkowym bycie jest dzisiaj zepchnięta do wąskiej niszy, marginalizowana przez media i niedoceniana przez czytelników poszukujących w literaturze łatwości i rozrywki. Tym cenniejszy jest szalony w swej istocie pomysł, by poezję inscenizować, nie w konwencji „wieczorku poetyckiego” ale z rozmachem i odpowiednią oprawą.
Kijański stworzył z wierszy Manasterskiego pełną, wielowymiarową i atrakcyjną sceniczną produkcję, w którą zaangażował trzy zespoły taneczne oraz mieszkańców Łomianek, którzy na scenie opowiadali o swoim mieście. Gwiazdą spektaklu była Stanisława Celińska, która swoją niezwykłą osobowością dała „Sepii” wg Kijańskiego, energię dynamitu.
Celińska śpiewając ofiarowała niezwykły liryzm, niezbędny do tego, żeby w kolejnej odsłonie można było złamać (nawet brutalnie) konwencję wprowadzając na scenę agresywny taniec w choreografiach stworzonych przez Jakuba Stępnia, Karolinę Stanisławską i Zuzannę Kwiatkowską. A zaraz po tancerzach na scenie pojawiają się oniryczne aktorki mówiące wiersze Manasterskiego. Dwukrotnie na scenie zjawił się także poeta. Nie można zapomnieć także o poruszających i niewyreżyserowanych pojawieniach się w spektaklu „ludzi miasta”, opowiadający o sobie, o swoich związkach z Łomiankami, z teatrem, z tym wszystkim o czym pisze poeta w swojej „Sepii”.
Ekspresyjną i mroczną muzykę do przedstawienia skomponował współpracujący z Teatrem Polskiego Radia – młody kompozytor Piotr Tylczyński „Shadowfinder”. Współtwórcą spektaklu – równie ważnym – był Robert Roykiewicz – twórca niesamowitych i bogatych wizualizacji.

Dodatkową atrakcją, specjalnie przygotowaną z myślą o widzach spektaklu premierowego  - już po przedstawieniu - była specjalna edycja książki Miłosza Kamila Manasterskiego. Limitowana edycja "Sepii" to perfekcyjne połączenie programu teatralnego i tomu poezji. W książce oprócz wszystkich wierszy z tomu "Sepia" znalazły się obszerne informacje o twórcach spektaklu, wywiad z Miłoszem Kamilem Manasterskim sprzed premiery. Wartością dodaną specjalnej edycji „Sepii” są również zdjęcia z prób do przedstawienia autorstwa Aleksandry Krzemińskiej, które nadają wyjątkowy i teatralny charakter.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220