Przejdź do głównej zawartości

Kcynia On-line: Miłosz Kamil Manasterski opowiadał w Kcyni o ks. Skardze
W Kcyni rok 2012 jest Rokiem  Obchodów Jubileuszu 750-lecia Nadania Praw Miejskich Kcyni. Natomiast w Polsce zgodnie z uchwałami Sejmu RP jest to Rok Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz ks. Piotra Skargi.  
W związku z tą ostatnią postacią Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kcyni przygotowała spotkanie  multimedialne  „Bez skarg w roku Piotra Skargi” w wykonaniu Miłosza Kamila Manasterskiego. W latach 2010-2011 odbył on kilkadziesiąt prelekcji i spotkań autorskich poświęconych kulturze chińskiej ("Złote i czerwone") a także Czesławowi Miłoszowi ("Zaproś Miłosza w Roku Miłosza") na terenie całej Polski. 
W spotkaniu wzięła udział młodzież klas I i II  Liceum Ogólnokształcącego przy ZSO w Kcyni, a spotkanie odbyło się w w budynku ZSO. 
          Poeta, prozaik i animator kultury, laureat wielu nagród literackich, członek Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich Miłosz Kamil Manasterski w bardzo luźny i zabawny sposób mówił o ks. Skardze wspominając m.in. legendę dotyczącą jego nazwiska. Podczas spotkania zachęcił młodzież do wyrażenia na pomocą kartki swoich skarg, a z drugiej strony wypisania dobrych uczynków, których w ostatnim czasie dokonali, pokazując im proporcje pomiędzy tymi zagadnieniami. 
Autor spotkania wspomniał m.in. o stworzonym  przez ks. PiotraBanku Pobożnym dla ochrony ludzi przed lichwą,skrzynce św. Mikołaja jako formy pomocy dla biednych dziewcząt  czy systemie bezpłatnej opieki medycznej i   Arcybractwie Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Ks. Piotr Skarga znany był ze swej działalności filantropijnej, był człowiekiem bardzo skromnym, żyjącym bardzo skromnie. 
          Miłosz Kamil Manasterski wspomniał o tzw. ekologii kultury apelując do młodych ludzi o wspieranie polskiej sztuki, polskiej kultury, polskiej poezji i polskiej muzyki. 
Spotkanie zakończono bardzo śmiesznym skeczem z udziałem czwórki uczniów: Jakuba, Maurycego, Zbigniewa i Marty. Na zakończenie podziękowania za spotkanie popłynęły pod adresem samego poety, ale również pod adresem dyrektor M-GBP w Kcyni Ilony Kurdelskiej oraz dyrektor ZSOEweliny Marczak
Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka Urząd Miejski w Kcyni www.kcynia.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220