Przejdź do głównej zawartości

Bułgarski Instytut Kultury: Spotkanie z Dimitarem Hristovem i Miłoszem Kamilem Manasterskim


Bułgarski Instytut Kultury (www.bikpolska.pl):
W środę 10 października 2012 r. w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury miało miejsce spotkanie autorskie z poetami Dimitarem Hristovem i Miłoszem Kamilem Monasterskim i promocja ich zbiorów poetyckich.

Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury powitała publiczność i przedstawiła Autorów, podkreślając fakt, że prowadzona przez nią instytucja jest zawsze otwarta na rozpowszechnianie współczesnej literatury bułgarskiej i polskiej w bułgarskim przekładzie.

Dimitar Hristov to poeta, dramaturg i tłumacz. Obecnie jest dyrektorem Bułgarskiego Ośrodka Kultury i Informacji w Skopje (Macedonia). Jest laureatem wielu nagród literackich. Jego wiersze były tłumaczone na język rosyjski, macedoński, serbski, albański. Pisze muzykę do swych tekstów.

Podstawowy temat twórczości bułgarskiego poety to życie, miłość, stosunki międzyludzkie. Robi wrażenie lapidarność utworów Hristova. Krótkie wiersze, nazwane przez polskiego tłumacza M. Manasterskiego – aforyzmami w niezwykły sposób streszczają prawdziwą mądrość życiową.Zdjęcie jest z archywum prywatne Michaeli Todorovej

Miłosz Kamil Manasterski jest poetą, prozaikiem, animatorem kultury. Od 2002 r. związany z Domem Kultury w Łomiankach, gdzie m.in. realizuje cykl spotkań „Na strychu w Łomiankach”, podczas których prezentuje twórczość najlepszych polskich poetów. Przekładany jest na język rosyjski, słowacki, chiński i wietnamski.

Tematem twórczości polskiego poety jest życie i jego wielobarwność. Część utworów Monasterskiego skupia się wokół egzystencji przeciętnego człowieka z małego miasteczka. Zdaniem Dimitara Hristova czytając wiersze Miłosza Kamila zaglądamy do tego życia i przeżywamy wraz z Autorem wszystkie radości i tęsknoty, które niesie dzień powszedni.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220