Przejdź do głównej zawartości

Kultura.Lomianki.pl: Narodowe Święto Słowiańskiej Literatury i PiśmiennictwaW dniach 23-24 maja w Rosji obchodzono Narodowe Święto Słowiańskiej Literatury i Piśmiennictwa. W ramach programu obchodów odbyła się prezentacja Antologii Poezji Polskiej „Iz wieka w wiek” w której wziął udział jako reprezentant polskich literatów Miłosz Manasterski – poeta i dyrektor Domu Kultury.


W dniach 23-24 maja w Rosji obchodzono Narodowe Święto Słowiańskiej Literatury i Piśmiennictwa. W ramach programu obchodów odbyła się prezentacja Antologii Poezji Polskiej „Iz wieka w wiek” w której wziął udział jako reprezentant polskich literatów Miłosz Manasterski – poeta i dyrektor Domu Kultury w Łomiankach.


Antologia „Iz wieka w wiek” to ukazująca się od 10 lat seria publikacji przybliżających współczesnemu rosyjskiemu czytelnikowi poezję narodów słowiańskich. Najnowszy, dziesiąty tom poświęcony jest poezji polskiej drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku. Polski tom obejmuje zarówno klasyków – jak Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert i Tadeusz Różewicz – jak i przedstawicieli młodszych pokoleń poetów. I to właśnie najmłodszego z autorów prezentowanych w antologii gospodarze zaprosili do uczestnictwa w Święcie Literatury - Polskę reprezentował Miłosz Manasterski z Łomianek.


Oficjalna prezentacja antologii odbyła się w narodowym Muzeum Aleksandra Puszkina w Moskwie. Na zadaszonym muzealnym dziedzińcu gości witał zespół pieśni i tańca „Sławiańskie napiewy”, który na powitanie reprezentanta naszego kraju zaśpiewał po polsku „Hej sokoły!”.
Polska muzyka była obecna wielokrotnie w czasie prezentacji antologii. Dwukrotnie wykonywany był „Mazurek Dąbrowskiego” a chór dziecięcy „Preobrażenie” wykonywał także pieśni do muzyki Fryderyka Chopina. O książce mówił jej redaktor Sergey Glovyuk. O polskiej i rosyjskiej poezji oraz współpracy kulturalnej między Polską a Rosją mówił wiceminister kultury Federacji Rosyjskiej Andrei Busygyn. Za trud stworzenia antologii dziękował Marek Radziwion – dyrektor Polskiego Centrum Kultury w Moskwie (antologia powstała bez udziału finansowego Polski). Wiersze Miłosza Manasterskiego prezentował jego tłumacz na język rosyjski Victor Shirkov. Łomiankowski poeta w swoim przemówieniu podkreślał uznanie jakim cieszy się antologia w Polsce i przypomniał, że w ubiegłym roku Sergey Glovyuk otrzymał Nagrodę Ministra Kultury RP za swoją działalność translatorską i wydawniczą. Miłosz Manasterski w imieniu Burmistrza Łomianek Tomasza Dąbrowskiego zaprosił do odwiedzania naszego miasta a także współpracy z nowym łomiankowskim Domem Kultury. Całe wydarzenie zarejestrowała rosyjska telewizja.


Kolejne dwa dni pobytu Miłosz Manasterskiego w Moskwie upłynęły na spotkaniach z rosyjskimi instytucjami i związkami twórczymi. Efekty tych spotkań będą widoczne już jesienią 2012, kiedy to w Łomiankach rozpocznie się realizacja nowego projektu literackiego naszego Domu Kultury i rosyjskiej Międzynarodowej Agencji Inicjatyw Humanistycznych. Z kolei dyrektor Narodowego Muzeum Aleksandra Puszkina – Vladimir Polyanskiy – wyraził zainteresowanie organizacją specjalnej wystawy w Łomiankach w 2013 r.


Narodowe Święto Słowiańskiej Literatury i Piśmiennictwa kończył uroczysty koncert w Kremlowskiej Sali Koncertowej. Wśród gości koncertu byli przedstawiciele rosyjskiego rządu i korpusu dyplomatycznego oraz Patriarcha Wszechrusi Cyryl. Koncert oglądało na żywo 5 tysięcy osób. Na scenie występowali m.in. artyści słynnego teatru Bolshoi oraz ponownie chór dziecięcy „Preobrażenie”. Kremlowski koncert był już ostatnim akcentem święta w którym brał udział przedstawiciel naszego miasta.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220