Przejdź do głównej zawartości

Naszajedynka.y0.pl: Spotkanie w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza z poetą Miłoszem Manasterskim


16 marca uczniowie klas II a i II c gimnazjum uczestniczyli w bardzo ciekawej prelekcji pt. „Bez skarg w ROKU SKARGI". Skąd taki pomysł na wykład? Rok 2012 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Rokiem Piotra Skargi. Nawiązując do twórczości Skargi i sięgając po współczesną poezję, poeta zastanawiał się, czym jest patriotyzm w XXI wieku.  
Miłosz Manasterski udowadniał, że poezja jest szczególnym nośnikiem patriotycznych wartości i to nie tylko taka, która bezpośrednio odwołuje się do wojen, powstań narodowych i walki o niepodległość. Wspominając Piotra Skargę, próbował na nowo zdefiniować „patriotyzm” w czasach pokoju. Zaproponował  nowoczesną definicję „patriotyzmu”, w której ważniejsze od szabel i karabinów są książki i wiedza.
Ciekawie dobrane materiały multimedialne i poetyckie wideoklipy były ważnym uzupełnieniem spotkania. Rozmowa z gimnazjalistami prowadzona była swobodnie, lekko, żywym językiem dostosowanym do młodego odbiorcy. Sporo żartu, dystans do siebie, wiele nawiązań do czasów współczesnych – oto recepta na zainteresowanie gimnazjalistów. Zobaczyliśmy fragment filmu Barei, sceny z akcji protestacyjnych, usłyszeliśmy wzruszającą interpretację wiersza Baczyńskiego z  przedstawienia teatralnego pt. „Pokolenie”.
Poeta podkreślił, że w czasach globalnej kultury masowej sam fakt pisania poezji (i jej czytania!) jest wyrazem szacunku dla polskiej tradycji i dziedzictwa narodowego. Aby spotkanie nie było statyczne, młodzież została zaproszona do czynnego uczestnictwa. Kilkoro uczniów z równoległej szkoły podjęło się spontanicznego tworzenia wierszy dla losowo wybranej spośród gimnazjalistek damy. Było bardzo wesoło, więc nasi drugoklasiści nie zamierzali wracać do szkoły.
Czy podobało się? Zdecydowanie. Ciekawy człowiek, otwarty, komunikatywny, lubiący młodzież zawsze będzie potrafił zainteresować.
                                                                                                                                                      J.Zalewska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220