Przejdź do głównej zawartości

BibliotekaŻnin.pl: Bez skarg w Roku Skargi w Żniniehttp://www.bibliotekaznin.pl/news.php?page=8

15 marca 2012 r. w bibliotece odbyło się spotkanie z Miłoszem Kamilem Manasterskim – poetą, członkiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, laureatem wielu nagród i autorem książek poetyckich. Uczestniczyli w nim uczniowie żnińskiego ogólniaka.

Rok 2012 ogłoszony został Rokiem Korczaka, Kraszewskiego i ks. Skargi. I w tym roku przypada 400 rocznica śmierci Piotra Skargi - królewskiego kaznodziei, budowniczego dwóch kościołów jezuickich w Krakowie i Warszawie, a także twórcy Bractwa Miłosierdzia i Banku Pobożności. Historia zapamiętała go z tego, że niebywale biegle władał językiem polskim, nazywano go w owych czasach złotoustym.

Skarga był księdzem i jezuitą. Miał wizję państwa katolickiego, w którym dominuje jedna religia. Jednocześnie w swoich kazaniach wzywał do jedności, do pokoju, do tego żeby sobie wybaczyć jeśli ktoś komuś coś złego zrobił.
Miłosz Kamil Manasterski ma już dość skarg na Polskę dlatego też swoją prelekcję nazwał „Bez skarg w roku Skargi”. Współczesny patriotyzm, zdaniem pana Miłosza, nie polega ani na tym żeby kogoś tłuc przy okazji jakiegoś święta, ani na tym, żeby mówić na wszystko, że jest źle, bo żyjemy w czasach, gdy realnego niebezpieczeństwa nie ma. Dzisiejszy patriotyzm przejawia się stosunku do kultury. A ostatnim bastionem patriotyzmu jest jego zdaniem biblioteka, która organizuje spotkania autorskie, ale przede wszystkim gromadzi książki w języku polskim. Współpracując z biblioteką można bardzo wiele robić dla kultury.

Dyrektor żnińskiej biblioteki Jadwiga Jelinek dodała jeszcze tylko, że jeżeli nasz stosunek wzajemny do siebie - do koleżanki i kolegi - będzie poprawny, oparty na szacunku, życzliwości i tolerancji to będziemy patriotyzm propagować.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220