Przejdź do głównej zawartości

Życie Rawicza: Miłosz o MiłoszuŻYCIE RAWICZA: W czytelni Rawickiej Biblioteki Publicznej odbyły się dwa spotkania z warszawskim literatem, Miłoszem Kamilem Manasterskim. Pierwsze z młodzieżą, drugie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki i mieszkańcami Rawicza.

Miłosz Manasterski mówił o życiu i twórczości Czesława Miłosza, w związku z mijającym, poświęconym nobliście rokiem. Bardzo ciekawe spotkanie ilustrowane było filmami m.in. z pracowni poety, po której "oprowadzała" sekretarka wieszcza, Agnieszka Kosińska. Usłyszeć i zobaczyć można było również samego Czesława Miłosza deklamującego swój wiersz.
Miłosz Manasterski skupił się głównie na przybliżeniu życia noblisty i jego osiągnięć, także pozaliterackich. Podkreślił jego głód wiedzy i samozaparcie w dążeniu do celu.
Klamrą spinającą spotkanie była prezentacja multimedialna podejścia do poezji wielokulturowych narodów. Można było porównać sposoby deklamacji poetów z Chin, Wietnamu czy krajów arabskich.

Zupełnym zaskoczeniem było zakończenie spotkania. Miłosz Manasterski wspominał lata 70., gdy jego rodzina planowała osiedlenie się w Rawiczu. Konfrontacja z miastem wtedy i teraz, zaowocowała wierszem poświęconym Rawiczowi.
(WJ)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220