Przejdź do głównej zawartości

Jolanta Sosnowska: Kałamarz Metafor przyznany


W piątkowy wieczór biblioteką przy ul. Żeromskiego zawładnęli poeci. Ponad 30 wierszy zgłoszono do II Turnieju Jednego Wiersza „O Kałamarz Metafor”. Jego organizatorem  była Miejska Biblioteka Publiczna i  grupa poetów skupionych w grupie Sochaczewskie Wieczory Literackie.
Czytelnia przy ul. Żeromskiego wypełniła się po brzegi. Do Sochaczewa przyjechali poeci amatorzy z Żyrardowa, Warszawy, Grodziska Mazowieckiego. Była też silna grupa z naszego miasta. Wszyscy zaprezentowali swoje utwory przed komisją, w której skład weszli w tym roku: Miłosz Kamil Manasterski – poeta i prozaik, członek Związku Literatów Polskich, laureat kilkudziesięciu konkursów literackich, twórca i redaktor naczelny Magazynu Związku Literatów Polskich - przewodniczący  komisji oraz członkowie Dorota Ryst – poetka, laureatka wielu konkursów literackich, redaktor naczelny Portalu Salon Literacki, Członek Związku Literatów Polskich, Maria Gołkowska– pedagog, długoletni  polonista LO w Sochaczewie, Marek Boczek – poeta, animator Sochaczewskich Wieczorów Literackich.
Podczas prezentacji panowała niezwykle serdeczna atmosfera. Każdy z autorów otrzymał sążniste brawa. Swoje wiersze czytali także członkowie jury. W przerwie na obrady komisji uczestnicy mogli wysłuchać występu poetki Anny Czachorowskiej, znanej z własnej twórczości, ale także z propagowania dorobku ks. Twardowskiego. Miłym akcentem był również występ solistki Grażyny Matkowskiej-Skowron, która zaprezentowała znane włoskie, francuskie i hiszpańskie szlagiery.
Po tych emocjach przyszedł czas na kolejne, czyli odczytanie werdyktu jury.
Nagrodę Główną ufundowaną przez Burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego -  otrzymała Joanna Krakowian z Sochaczewa  za wiersz  S`BrentNagrodę Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie  Barbary Bronicz  przyznano  Rafałowi Maciszewskiemu z Żyrardowa  za wiersz  „Jestem świadomy swojej nieświadomości” oraz Piotrowi Łączyńskiemu z Grodziska  Maz.   za wiersz „Album oddechów naściennych”. Wyróżnienie i Nagroda Przewodniczącej Rady Powiatu  Haliny Pędziejewskiej trafiła do Roberta Kani z Warszawy za wiersz  „***(w mojej pracy)” oraz Katarzyny Jędrzejewskiej z Sochaczewa za wiersz „Spójrz”. Nagrodę Publiczności   ufundowaną przez przewodniczącą rady miejskiej  Jolantę Gontę  otrzymał Zbigniew Mysłowiecki  z Warszawy  za wiersz  „***(Sen)”.
Turniej Jednego Wiersza to młoda impreza. W Sochaczewie odbyła się dopiero drugi raz, ale sądząc po liczbie chętnych, potrzebna środowisku poetów amatorów oraz publiczności zainteresowanej poezją. Nawet jeśli niektórzy autorzy byli jeszcze zupełnie początkujący, to mieli szansę skonfrontowania swojej twórczości z innymi, nadającymi poziom tej imprezie.

Jolanta Sosnowska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220