Przejdź do głównej zawartości

Gazeta Rawicka: Miłosz o Miłoszu

W ramach listopadowych spotkań literackich, gościem Rawickiej Biblioteki Publicznej był dziś Miłosz Kamil Manasterski, poeta, redaktor naczelny Magazynu Internetowego ZLP Literaci.eu.
Przed południem Manasterski spotkał się w sali Witrażowej Domu Kultury z młodzieżą, wieczorem, w czytelni RBP - z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki i miłośnikami poezji.
Spotkanie miało charakter prelekcji, dodajmy - nietypowej, bo z wieloma akcentami osobistymi, często anegdotycznymi, poświęconej Czesławowi Miłoszowi. Dobiegający właśnie Rok Miłosza był dobrym pretekstem do mówienia o naszym nobliście. Manasterski przedstawił kilka materiałów wideo, związanych z Miłoszem. Co najciekawsze, poezja Miłosza była punktem wyjścia do zastanowienia się nad rolą poezji oraz sposobami jej przedstawiania. Manasterski sięgnął po przykłady z egzotycznych dla nas kultur - chińskiej, wietnamskiej, arabskiej, pokazując jakże odmienne sposoby prezentacji poezji.
Spotkanie nabrało charakteru dramy, w której uczestnicy wcielali się w role. A wszystko po to, aby przekonać się, że poezja to najlepszy język uczuć.
Miłosz Kamil Manasterski, rodowity kaliszanin, był już wiosną gościem RBP. Ale pierwszy raz odwiedził Rawicz, kiedy był dzieckiem - rodzice wówczas rozważali możliwość zamieszkania w naszym mieście. Wiosenna wizyta stała się początkiem procesu twórczego, który dziś miał swój finał: na zakończenie spotkania Manasterski przeczytał swój najnowszy wiersz o Rawiczu (dobry!).
(P)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220