Przejdź do głównej zawartości

Literaci.eu: "Na strychu w Łomiankach" po wietnamsku

Lam Quang My był bohaterem spotkania literackiego z cyklu „Na strychu w Łomiankach”, które odbyło się 12.06.2011 r. Organizatorem imprezy był Dom Kultury w Łomiankach. Pierwsze spotkanie z cyklu odbyło się w 2007 roku, a jej twórca i gospodarzem jest Miłosz Kamil Manasterski, poeta i animator kultury. Patronat nad spotkaniami sprawuje Magazyn Związku Literatów Polskich www.literaci.eu. „Na strychu w Łomiankach” prezentowali swoją twórczość autorzy polscy i zagraniczni (m. in. z Rosji, Bułgarii, Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Węgier i Łotwy). Lam Quang My był gościem specjalnym poetyckich spotkań w Łomiankach po raz drugi – po raz pierwszy jednak cały „Strych” był poświęcony poezji wietnamskiej.


Pretekstem do spotkania były dwie książki, których autorem jest Lam Quang My. Pierwsza z nich napisana wspólnie z Pawłem Kubiakiem „Antologia poezji wietnamskiej od IX do XIX wieku” - pionierskiej praca przybliżające polskim czytelnikom dzieje literatury wietnamskiej i jej kanon najważniejszych historycznych utworów poetyckich. W trakcie spotkania prezentowanych było kilka utworów z „Antologii” zarówno po polsku jak i po wietnamsku. Polskich miłośników poezji zaskoczyło i zafascynował fakt, że klasyczna poezja wietnamska nie służy do recytacji, tylko do śpiewania. Śpiewał więc zarówno Lam Quang My jak i jego przyjaciele – muzycy z Wietnamu - Bui Hung, Tran Truong Son i Vu Kim Vinh , którzy swoimi głosami i instrumentami przenieśli publiczność zgromadzoną w Auli ICDS do Kraju Południa. Prócz utworów pochodzących z „Antologii” w spotkaniu nie zabrakło również autorskich wierszy Lam Quang My pochodzących ze zboru „Przemija życie... / Life passes on...”. Utwory te, w znacznej części napisane w Polsce i o Polsce urzekają swoją szczególną optyką i wrażliwością, zadziwiają głębokim zrozumieniem natury świata i życia oraz pogodną akceptacją jego (okrutnych nieraz!) praw. Jakby wrażeń muzycznych i poetyckich było za mało, na zakończenie uczestników spotkania uwodziła jeszcze kuchnia wietnamska, z sajgonkami - jej królewskim daniem – na czele.

Jak zawsze podczas spotkania „Na strychu...” odbył się również Turniej Jednego Wiersza. Dwudziestu ośmiu poetów zaprezentowało swoje utwory konkurując o Nagrodę Dyrektora Domu Kultury w kwocie 1500 zł. Jury w składzie: Dorota Burkhard-Mikruta, Lam Quang My, Andrzej Brzeski i Miłosz Kamil Manasterski zdecydowało jednak o podziale nagrody. Wyróżnienia książkowe otrzymali młodzi uczestnicy Turnieju: Anna Maria Chmielewska, Katarzyna Łyciuk, Radosław Jurczak i Szymon Nagin. Wyróżnienia drugiego stopnia (po 100 zł każde) otrzymali Agata Kornacka, Mirosława Białkowska, Bronek z Obidzy Kozieński i Maciej Krzysztof Dąbrowski. Trzecią nagrodę (200 zł) otrzymała Joanna Pucis. Dwie drugie nagrody (po 250 zł) otrzymali Kuba Przybyłowski i Tadeusz Hutnikiewicz. Nagrodę główną zaś (400 zł) otrzymała Bożena Kaczorowska za wiersz „Hurtownia substancji smolistych”.


Fotografie: Krzysztof Mariusz Ciesielski


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220