Przejdź do głównej zawartości

"Pociąg do poezji. Intercity" - mój wiersz w antologii


Mój wiersz "Ekspress(ja)" ukazał się w antologii "Pociąg do poezji. Intercity". Ta artystyczna książka powstała w ramach VII Festiwalu Złoty Środek Poezji Kutno 2011, który w tym roku przebiega pod hasłem "Przez granice - trwałość i zmiana w poezji". W czerwcu i we wrześniu 2011 w pociągach PKP Intercity będzie można znaleźć i przeczytać wyjątkową książkę, która uczci 10-lecie istnienia PKP Intercity. Na antologię złożą się wiersze około 60 poetów polskich i zagranicznych, którzy w ciągu dotychczasowych edycji festiwalu byli jego gośćmi bądź laureatami konkursów poetyckich składających się na jego program. Wśród autorów znajdą się poeci o ważnym dorobku dla współczesnej poezji, jak choćby Bohdan Zadura, Jan Polkowski, Eugeniusz Tkaczyszyn -Dycki, Wojciech Kass, Karol Maliszewski, Rosjanie: Michaił Ajzenberg, Aleksandr Makarow-Krotkow; Słowacy Karol Chmel i Oleg Pastier oraz debiutanci, którzy współtworzą teraźniejszość literatury. Motywem przewodnim prezentowanych w antologii wierszy będzie podróż. Pasażerowie pociągów Intercity otrzymają więc w darze poetyckie kompendium wiedzy o podróżowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem podróży koleją (inf. wydawcy). Autorką powyższego projektu wydawniczego jest Aleksandra Rzadkiewicz, Prezes ŚSSK Środek.

Bardzo dziękuję Aleksandrze Rzadkiewicz i Arturowi Fryzowi za zaproszenie do tego wspaniałego projektu. Książka jest pięknie wydana i znalezienie w niej własnego wiersza jest niebywałą przyjemnością. 

Miłosz Kamil Manasterski

EKSPRES(JA)

zawsze czytam wiersze w pociągu
wybieram wagony bez przedziałów
z przestrzenią do interpretacji

w "Prusie" czytam Miłosza
w "Norwidzie" Słowackiego
w "Słowackim" Bursę

kiedyś
będę miał spotkanie autorskie
w wagonie restauracyjnym

nikt nie wysiądzie
dopóki nie skończę czytać
poematu o przesiadkach

zawsze piszę wiersze w pociągu
na rozkładanym blacie
chwytam w pędzie całe wersy
metafory semafory rozkłady
zapisuję na odwrotnej stronie biletu

śliczna konduktorka
przyjdzie później
oceni

kiedyś
kupię sobie cały wagon
może nawet w nim zamieszkam

szanowni pasażerowie
zbliżamy się do stacji Kutno
dziękujemy za wspólną podróż
przypominamy o zostawieniu wierszy

EIC 8110, 6 maja 2011
Antologia "Pociąg do poezji. Intercity"

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220