Przejdź do głównej zawartości

ZSSPAnders.edu.pl: Spotkanie z Miłoszem (Manasterskim)


Dnia 05.04.2011 r. za sprawą pani Magdaleny Góry klasy I „a” i II „a” LO wybrały się do Publicznej Biblioteki w Złocieńcu na niezwykłe spotkanie z Miłoszem Kamilem Manasterskim - poetą, jednym z najmłodszych członków Związku Literatów Polskich, twórcą i redaktorem naczelnym Magazynu Związku Literatów, autorem sześciu tomików poetyckich oraz laureatem licznych nagród, m.in. IV Nadnyskich Spotkań, VI Światowego Dnia Poezji pod patronatem UNESCO i Prezydenta M. Płocka.

Spotkanie odbyło się z okazji roku wybitnego poety, prozaika i tłumacza, laureata literackiej nagrody Nobla - Czesława Miłosza, gdyż w 2011 roku mija setna rocznica jego urodzin. Zafascynowani osobą pana Manasterskiego, pilnie wsłuchiwaliśmy się w wykład związany z życiem oraz twórczością noblisty. Wnikliwe interpretacje biografii i utworów poety dostarczyły uczniom wielu ciekawych informacji. Atrakcyjna forma wykładu, wykorzystanie prezentacji komputerowej, muzyki i fragmentów filmu stały się zachętą do wspólnej zabawy, w której słuchacze mogli poddać próbie swoją wiedzę związaną z osobą Czesława Miłosza, m.in. uzupełniając brakujące luki jego utworów. Ponadto, klasy zagłębiały się w tajniki codziennego życia poety, poznawały narzędzia pracy wieszcza oraz elementy gabinetowego otoczenia. Spostrzeżenia, które mogliśmy usłyszeć okazywały się bardzo pouczające. Pan Manasterski podzielił się z nami rozległą wiedzą na temat kultur Wschodu, prezentując fragmenty twórczości chińskich i arabskich poetów. Świadczyły o tym m.in. opowieści oraz anegdoty z wizyt artysty w krajach Dalekiego Wschodu. Zapoznaliśmy się ze zwyczajami panującymi na rotach mandaryńskich oraz zasadami przewodnimi w kaligrafii tego kraju. Prezentacje multimedialne przygotowane przez specjalnego gościa sprawiały, iż czuliśmy się jakbyśmy byli częścią znaczącego przedstawienia, a nie jego widzami. Redaktor, który uważany jest w środowisku literackim za doświadczonego artystę podkreślał ,iż wokół nas również działają poeci, dlatego należy dążyć do poznania swego regionu nie tylko ze względu na walory estetyczne, krajobrazowe, lecz również twórcze.

Osoby uczestniczące w spotkaniu zaznaczały, że wykład był zrozumiały i prowadzony z pewnym dystansem, dzięki czemu mógł się podobać zarówno uczniom klas starszych, jak i młodszych.

Wieńcząc spotkanie, pan Manasterski zaprezentował przykłady własnej twórczości, osobiście odczytując kilka swoich wierszy. Po spotkaniu, uczniowie z głowami pełnymi wrażeń odmaszerowali zadowolonym krokiem ku szkole. Moim zdaniem, zorganizowanie takiego spotkania było wspaniałym pomysłem, a wizyty osób działających twórczo, mówiących i dzielących się swoim zapałem zawsze będą należeć do ciekawej formy nauki.

Sebastian Pomian

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220