Przejdź do głównej zawartości

eKutno.pl: Udany Chiński Wieczór z Domem Kultury

eKutno.pl - Miejski Serwis Internetowy opublikował bardzo życzliwą recenzję ze spotkania Wieczór Chiński "Złote i czerwone" z udziałem Zbigniewa Milewskiego i moim. Organizatorem spotkania był Kutnowski Dom Kultury - szczególne podziękowania przesyłam dla Artura Fryza.

eKutno.pl: Udany Chiński Wieczór z Domem Kultury

Niecodzienna propozycja Kutnowskiego Domu Kultury na czwartkowy wieczór 4 listopada spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców. Poeci Miłosz Kamil Manasterski i Zbigniew Milewski opowiadali, posługując się swoimi wierszami i multimediami, o swojej podróży do Chin. Rezultatem tej podróży była książka „Złote i czerwone” wydana w języku polskim i chińskim. 


Spotkanie otworzył Artur Fryz, instruktor KDK, który oprócz przedstawienia gości odczytał zgromadzonym list Mieczysława Fijałkowskiego (związanego z Kutnem komediopisarza i prozaika) do Marii Podgórskiej. Znalazły się w nim i takie słowa: „Politycznie jestem raczej dobrej myśli, jesteśmy narodem chuliganów a taki nigdy nie zginie. Przyszłość należy do Polaków i do Chińczyków – tak nam dopomóż Bóg i Ty Nikito.” Choć to zabawne proroctwo z roku 1960 jeszcze się nie spełniło, to nie można wykluczyć, że kiedyś się spełni.


W ciekawie zaaranżowanej przez Agnieszkę Dąbrowską-Walczak i Martę Fijałkowskąprzestrzeni lokalu Magnolia poeci mający na swoim koncie po kilka książek snuli fascynującą opowieść o Państwie Środka. Ich refleksje dotyczyły zarówno kulturowej i filozoficznej osnowy Chin, jak i obserwacji z dziedziny obyczajowości i pop-kultury współczesności tego państwa. Zbigniew Milewski przypominał zarówno konfucjańską zasadę „złotego środka” i czytał wiersze do niej nawiązujące, jak i zajmująco opowiadał mrożącą krew w żyłach a zarazem zabawną historię o „korku w niebie”, czyli sytuacji, w której musieli kilka godzin krążyć samolotem oczekując na zgodę na lądowanie, gdyż przeludnione Chiny mogą poszczycić się nie tylko korkami samochodowymi, ale też zbyt dużą ilością samolotów chcących lądować w Pekinie – stąd zjawisko „korków w niebie”. Miłosz Kamil Manasterski wyjaśnił między innymi symbolikę tytułu książki. Podkreślił, że czerwony jest dla Chińczyków symbolem szczęścia, stąd m.in. łatwość z jaką komuniści w Chinach przekonali to czerwonej flagi swoich obywateli.

Oprócz uczty dla ducha organizatorzy zadbali także o drobny ukłon w stronę potrzeb ciała. Koreczki na bazie tofu, gdyż jak stwierdzili goście to właśnie tofu najczęściej znajdowali na chińskich stołach, pozwoliły zebranym odczuć atmosferę Państwa Środka także w sensie gastronomicznym. Koreczki te były przy okazji promocją możliwości uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 im. Antoniego Troczewskiego.

Warto odnotować, że goście zgodnie podkreślali, iż Kutno, dzięki Festiwalowi i Konkursowi „Złoty Środek Poezji” stało się jednym z ważniejszych miejsc na poetyckiej mapie Polski. Dziękowali również za niezwykle profesjonalne przygotowanie spotkania. Wydaje się, że ci, którzy mimo niezachęcającej pogody zdecydowali się na udział w spotkaniu wychodzili zadowoleni, a czasem zdziwieni, że z pomocą poezji można podróżować w sposób tak pouczający i zajmujący.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220