Przejdź do głównej zawartości

Spotkanie w Międzynarodowym Centrum Promocji Dialogu im. Abdullaha Bin Abdulaziza Al-Sauda

W dniu rozpoczęcia roku akademickiego 2010/2011 odbyło się moje spotkanie w Międzynarodowym Centrum Promocji Dialogu, Współpracy Kulturalnej i Edukacji im. Króla Abdullaha Bin Abdulaziza Al-Sauda w Janikowie k. Inowrocławia. Głównym organizatorem spotkania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Janikowie. Centrum Dialogu to niezwykłe miejsce – nie mające podobnego na mapie kulturalnej Polski. Centrum powstało dzięki wsparciu finansowemu króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha Bin Abdulaziza Al-Sauda, tego samego, który przed pięciu pokrył koszty operacji rozdzielenia bliźniaczek syjamskich – właśnie z Janikowa. Tak zaczęła się i trwa nadal współpraca kujawskiego miasteczka z władcą Arabii Saudyjskiej.
Centrum jest widocznym znakiem wpółdziałania – wraz z Biblioteką Publiczną w Janikowie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Janikowie prowadzą mądrą działalność na rzecz pogłębiania międzynarodowej współpracy.
Było dla mnie wielkim zaszczytem przemawiać na forum Międzynarodowego Centrum Dialogu – jako, że od ponad roku jestem rzecznikiem współpracy kulturalnej polsko-chińskiej. Piękny i wspaniale wyremontowany budynek Centrum Dialogu jest wspaniałym miejscem do realizacji imprez kulturalnych i społecznych. Spotkanie prowadziła szefowa janikowskiej biblioteki – Mirosława Czerwińska.

Kiedy zobaczyłem wystawę poświęconą Arabii Saudyjskiej w Miejskim Ośrodku Kultury byłem zachwycony. Jakże wiele zyskałby regionalne ośrodki kultury, gdyby każdy z nich zechciał znaleźć patrona w jednym z krajów świata. Czy nie byłoby wspaniale gdyby w Dom Kultury w K. specjalizował się w kontaktach z Portugalią a w Dom Kultury w Z. współpracował intensywnie z Japończykami. Czy podróżując po Polsce nie byłoby cudownie w każdym powiecie natykać się na ślady innych kultur i móc porozmawiać – tak jak w Janikowie – z ludźmi, którzy z pasją i znawstwem mogą nas oprowadzić po kulturze różnych krajów?

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Janikowie to wspaniały przykład z jakiego warto skorzystać. Centrum koncentruje się na działaniach przybliżających społeczności lokalnej kulturę arabską (choć jak już zostało powiedziane – nie zaniedbuje także Dalekiego Wschodu). Ta młoda instytucja za kilka lat stanie się ośrodkiem eksperckim służącym nie tylko mieszkańcom Janikowa, ale także regionu a w końcu całej Polski. Już niebawem, kto zechce dowiedzieć się czegoś ważnego o kulturze arabskiej będzie musiał odwiedzić Janikowskie Centrum Dialogu – miejsce w którym praktycy tegoż dialogu będą mogli go wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem.

Takich miejsc powinno być więcej. Im bardziej będą rozsiane po Polsce tym lepiej. Praktycznie wszystkie instytuty sztuki i kultury specjalizujące się w prezentacji innych krajów powstają w Warszawie. Gdyby regionalne ośrodku kultury podjęły się roli kulturalnych ambasadorów byłoby to i bardziej efektywne i docierałoby do szerszego grona odbiorców. Marzą mi się centra dialogu w calej Polsce z ludźmi pełnymi pasji. Wędrując od ośrodka kultury do ośrodka kultury przemierzylibyśmy cały świat od Brazyli po Chiny przez Egipt, RPA i oczywiście naszą starą Europę.

Janikowskim pionierom nowej formuły ośrodka kultury życzę ciągłego i hojnego wsparcia arabskich sponsorów i niezłomnej wiary w to co robią. To wystarczy by odnieśli spektakularny sukces, który będzie mógł posłużyć za przykład innym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu "Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy. Tutaj link do wideo:   http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Poetry Day UNESCO 2016

Miłosz Kamil Manasterski laureatem Award World Day Poetry UNESCO 2016 31 marca br. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie odbyło się wręczenie Nagrody Światowego Dnia Poezji. Laureatem Award World Day Poetry UNESCO został Miłosz Kamil Manasterski. Nagroda wręczana jest wybitnym polskim poetom od 1999 r. Laureatami AWDP UNESCO w latach poprzednich byli m. in. ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, Kazimierz Brakoniecki, Roman Śliwonik, Tadeusz Wyrwa-Krzyżański, Juliusz Erazm Bolek, Jarosław Klejnocki. W ramach nagrody została wydana dwujęzyczna publikacja książkowa „Niebowidzenie / Skyseeking” (Wydawnictwo Książkowe IBiS, Warszawa 2016, ISBN 978-83-7358-170-8) – wybór wierszy Manasterskiego. Wyboru wierszy laureata dokonali tłumacze – Andrew Fincham – brytyjski poeta i jego żona Aneta Fincham – tłumacz poezji, filolog angielski. Na okładce publikacji umieszczono obraz znanego malarza Wojciecha Symołona. Tytuł książki jest jednocześnie tytułem jednego z zamieszczonych ...

4. Turniej Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach

12 grudnia 2008 r. odbył się kolejny wieczór z cyklu "Na strychu w Łomiankach" połączony z 4. Turniejem Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach. Czy wolno mi pisać o artystycznym sukcesie, jeśli sam jestem autorem i prowadzącym imprezę? Myślę, że tak, jeśli wyjmę poza nawias samego siebie a skupię na bohaterach tego wieczoru. Mój udział wszakże nie jest aż tak wielki - ogranicza się do wyboru zaproszonych gości i stworzenia mniej lub bardziej smakowitej mieszanki literacko-artystycznej. Ale to moi goście sami decydują, co mówią, czytają, pokazują i grają. Dlatego też wolno mi chwalić swój "Strych" nie chwaląc tym samym siebie. Co zatem działo się w ubiegły piątek? Z wielką satysfakcją odnotowałem duże zainteresowanie imprezą. Wśród gości na sali znalazła się pani burmistrz Łomianek Jolanta Niegrzybowska, byli również Dorota Ryst , poetka, szefowa działu publikacji portalu ZLP www.literaci.eu i Daniel Tendaj - znany poeta z Łomianek. Jako pierw...