Przejdź do głównej zawartości

Spotkanie w Międzynarodowym Centrum Promocji Dialogu im. Abdullaha Bin Abdulaziza Al-Sauda

W dniu rozpoczęcia roku akademickiego 2010/2011 odbyło się moje spotkanie w Międzynarodowym Centrum Promocji Dialogu, Współpracy Kulturalnej i Edukacji im. Króla Abdullaha Bin Abdulaziza Al-Sauda w Janikowie k. Inowrocławia. Głównym organizatorem spotkania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Janikowie. Centrum Dialogu to niezwykłe miejsce – nie mające podobnego na mapie kulturalnej Polski. Centrum powstało dzięki wsparciu finansowemu króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha Bin Abdulaziza Al-Sauda, tego samego, który przed pięciu pokrył koszty operacji rozdzielenia bliźniaczek syjamskich – właśnie z Janikowa. Tak zaczęła się i trwa nadal współpraca kujawskiego miasteczka z władcą Arabii Saudyjskiej.
Centrum jest widocznym znakiem wpółdziałania – wraz z Biblioteką Publiczną w Janikowie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Janikowie prowadzą mądrą działalność na rzecz pogłębiania międzynarodowej współpracy.
Było dla mnie wielkim zaszczytem przemawiać na forum Międzynarodowego Centrum Dialogu – jako, że od ponad roku jestem rzecznikiem współpracy kulturalnej polsko-chińskiej. Piękny i wspaniale wyremontowany budynek Centrum Dialogu jest wspaniałym miejscem do realizacji imprez kulturalnych i społecznych. Spotkanie prowadziła szefowa janikowskiej biblioteki – Mirosława Czerwińska.

Kiedy zobaczyłem wystawę poświęconą Arabii Saudyjskiej w Miejskim Ośrodku Kultury byłem zachwycony. Jakże wiele zyskałby regionalne ośrodki kultury, gdyby każdy z nich zechciał znaleźć patrona w jednym z krajów świata. Czy nie byłoby wspaniale gdyby w Dom Kultury w K. specjalizował się w kontaktach z Portugalią a w Dom Kultury w Z. współpracował intensywnie z Japończykami. Czy podróżując po Polsce nie byłoby cudownie w każdym powiecie natykać się na ślady innych kultur i móc porozmawiać – tak jak w Janikowie – z ludźmi, którzy z pasją i znawstwem mogą nas oprowadzić po kulturze różnych krajów?

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Janikowie to wspaniały przykład z jakiego warto skorzystać. Centrum koncentruje się na działaniach przybliżających społeczności lokalnej kulturę arabską (choć jak już zostało powiedziane – nie zaniedbuje także Dalekiego Wschodu). Ta młoda instytucja za kilka lat stanie się ośrodkiem eksperckim służącym nie tylko mieszkańcom Janikowa, ale także regionu a w końcu całej Polski. Już niebawem, kto zechce dowiedzieć się czegoś ważnego o kulturze arabskiej będzie musiał odwiedzić Janikowskie Centrum Dialogu – miejsce w którym praktycy tegoż dialogu będą mogli go wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem.

Takich miejsc powinno być więcej. Im bardziej będą rozsiane po Polsce tym lepiej. Praktycznie wszystkie instytuty sztuki i kultury specjalizujące się w prezentacji innych krajów powstają w Warszawie. Gdyby regionalne ośrodku kultury podjęły się roli kulturalnych ambasadorów byłoby to i bardziej efektywne i docierałoby do szerszego grona odbiorców. Marzą mi się centra dialogu w calej Polsce z ludźmi pełnymi pasji. Wędrując od ośrodka kultury do ośrodka kultury przemierzylibyśmy cały świat od Brazyli po Chiny przez Egipt, RPA i oczywiście naszą starą Europę.

Janikowskim pionierom nowej formuły ośrodka kultury życzę ciągłego i hojnego wsparcia arabskich sponsorów i niezłomnej wiary w to co robią. To wystarczy by odnieśli spektakularny sukces, który będzie mógł posłużyć za przykład innym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220