Przejdź do głównej zawartości

189 rocznica urodzin i chrztu Cypriana Kamila Norwida

W tym roku mija już 189 rocznica narodzin i chrzcin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji w gminie Dąbrówka – miejscu narodzenia poety (miejscowość Laskowo-Głuchy) odbyła się 29 października 2010 r. uroczystość w której miałem zaszczyt uczestniczyć. Po uroczystej mszy św, przedstawiciele władz gminnych na czele z wójtem panem Tadeuszem Bulikiem, dyrektorzy szkół oraz młodzież udali się się do Gminnego Centrum Kultury. W ramach uroczystości mogłem zaprezentować kilkanaście wierszy (oraz ich multimedialnych wizualizacje) z mojej książki „Notebook Norwida”. Okoliczności i szczególne miejsce w którym mogłem złożyć poetycki hołd mojemu wielkiemu imiennikowi, sprawiły, że było to dla mnie szczególne doświadczenie.

Moją prezentację bezpośrednio poprzedzały występy dzieci i młodzieży ze szkół – laureatów corocznego konkursu recytatorskiego. Pielęgnowanie pamięci o Norwidzie w Dąbrówce jest niezwykle ważną ideą łączącą wszystkie instytucje życia społecznego. Głównym organizatorem tej pamięci jest pani
Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Choć nie mogłem nie przeczytać mojego wiersza „A.D. 4005” - po jego przeczytaniu dodałem, że w Dąbrówce trudno uwierzyć, że pamięć o Norwidzie może kiedykolwiek ulec zatarciu, zniekształceniu. Tutaj nawet szkolne dzieci mogą występować w roli norwidowskich ekspertów, a dorośli mieszkańcy gminy uczynili z Cypriana Kamila swoją życiową pasję.

Dla poety wizyta w Dąbrówce jest bardzo budującym doświadczeniem. Oto w czasach marginalizacji literatury i literatów są jeszcze w Polsce miejsca, których tożsamość budowana jest właśnie wokół poezji. Poezji – dodajmy wybitnej i ponadczasowej. To daje wielką wiarę w ludzi i w poezję. I za to dziękuję serdecznie mieszkańcom Dąbrówki.

Pani Dyrektor Centrum Kultury
Annie Manieckiej bardzo dziękuję za zaproszenie do udziału w uroczystości i możliwość prezentacji swojej poezji przed tak szczególną publicznością. Dziękuję też całemu zespołowi Centrum Kultury – szczególnie Ani Gryglewicz - za profesjonalizm, wsparcie i wielką serdeczność.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220