Przejdź do głównej zawartości

O poezji wietnamskiej w Halong

27 czerwca 2010 r. w restauracji wietnamskiej "Halong" w Warszawie odbyła się uroczysta promocja "Antologii poezji wietnamskiej od XI w. do XIX w." autorstwa Lam Quang My i Pawła Kubiaka. W spotkaniu wzięli udział m.in. Ambasador Wietnamu Nguyen Van Xuong, Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz, wiceprezes Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich Stefan Jurkowski i członkowie zarządu oddziału: Aldona Borowicz i Zbigniew Milewski, szefowa działu publikacji Magazynu ZLP Literaci.eu - Dorota Ryst, a także liczni przedstawiciele wietnamskich stowarzyszeń kulturalnych.

Spotkanie miało niezwykłą atmosferę spotkania kultur. Można było się rozsmakować w wietnamskiej poezji, muzyce i pieśni, ale i wspaniałej, bogatej kuchni. Oczywiście w roli głównej byli Lam Quang My i Paweł Kubiak - autorzy znakomitej antologii. Ich przyjaźń jest budującym przykładem dla nas wszystkich. Bo choć dyplomatyczne i polityczne deklaracje są bardzo ważne, to choćbyśmy nawet miłość deklarowali sobie na szczeblu rządowym, tak naprawdę liczy się tylko to, co łączy ludzi. Chciałoby się napisać "zwykłych ludzi" - ale byłoby by to kłamstwem. Bo zarówno Lam jak i Paweł to nieprzeciętne osoby. Obdarzeni wielkim talentem literackim, pracowici i potrafiący przełamywać bariery między kulturami, religiami i historią. Ich wielka przyjaźń przyniosła wspaniały owoc w postaci antologii, wielu przekładów i wierszy, w których nasze kultury przenikają się wzajemnie. Ale to nie koniec. To właściwie dopiero początek. Prorokowałem niedawno, że na ich pracę będą powoływać się naukowcy z obu krajów. I właśnie niedawno p. Joanna - studentka filologii wietnamsko-tajskiej z Poznania prosiła mnie o kontakt do autorów, ponieważ będzie pisać pracę magisterską o wietnamskiej poezji.

2
Posted by Picasa
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220