Przejdź do głównej zawartości

W jury I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Rzeki Tarczynki"



Tuż przed świętami – jeden z najzimniejszych dni ubiegłego roku. 19 grudnia 2009 r. z całej Polski do Tarczyna – mimo mrozu, śniegu i wiatru – spieszą poeci. Powodem jest finał I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Rzeki Tarczynki”. Konkursu, który choć organizowany pierwszy raz, poruszył umysły wielu znakomitych poetów z całej Polski.
Jurorzy konkursu: Jan Zdzisław Brudnicki – krytyk literacki, Alfred Kohn - poeta, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie i piszący te słowa autor bloga mieli z czego wybierać. Wśród licznych zestawów ze wszystkich kategorii znalazło się wiele prac ciekawych, wartościowych i godnych uwagi czytelnika. Nie wszystkim można było przyznać nagrody, ale organizatorzy nie zapomnieli o zaproszeniu na finałową galę, gdzie czekały dyplomy pamiątkowe dla wszystkich uczestników. Ci, którzy zimy nie pokonali – otrzymali je później przesłane pocztą.
Sala Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się w grudniowy wieczór poezją i poetami. Wielu z nich po raz pierwszy odwiedziło Tarczyn. To ważne, bo przecież konkurs nie tylko promuje miasto, ale także ma za zadanie inspirować twórców do pisania o Tarczynie. Na pewno w pamięci wszystkich uczestników finałowej gali konkursu pozostanie wiele ciepłych wspomnień. Kto wie, może już wkrótce zaowocują one w postaci wierszy? Choć o rodzinnych stronach najwięcej potrafią powiedzieć ich mieszkańcy, to jednak głosu gości zawsze słuchamy z zaciekawieniem, bo potrafią oni zwrócić uwagę na rzeczy, do których przywykliśmy i które mijamy obojętnie.
Oprócz poezji – tej bliskiej i dalszej Tarczyna – podczas Gali Finałowej Konkursu padły ważne słowa. Jurorzy chwalili poziom konkursu i komplementowali laureatów. Podkreślaliśmy również jak ważne jest wspieranie poezji także na poziomie lokalnym – powiatowym i gminnym. Bo poezja jest przecież wszędzie i wszędzie są poeci. Nie ma na poezję monopolu Warszawa czy Kraków. Ten – w dłuższej perspektywie – zaktywizować lokalne środowisko literackie, czy też wręcz je stworzyć. Patroni konkursu – Starostwa Powiatu Piaseczyńskiego i Burmistrz Tarczyna deklarowali swoje oddanie dla spraw kultury i poezji, zapowiadając już kolejna, przyszłoroczną edycję konkursu. Tegoroczny, pierwszy konkurs był organizowany w ramach programu „Powiat Piaseczyński Kulturalną Stolicą Mazowsza”.

Tutaj werdykt jury I OKP "O Laur Rzeki Tarczynki"



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220