Przejdź do głównej zawartości

O Juliuszu Słowackim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce

24 września 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce odbyła się sesja "Słowacki wielkim poetą był" otwierająca XIII Spotkania Literackie na Kurpiach. Sesję poprowadził Karol Samsel, młody i znakomity poeta i krytyk literacki z Ostrołęki. W dyskusji przeprowadzonej w roku obchodów 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego wzięli udział: Jan Zdzisław Brudnicki - wybitny krytyk literacki, Aleksander Nawrocki - poeta, wydawca, redaktor naczelny "Poezji Dzisiaj" i autor niniejszego bloga. Jan Zdzisław Brudnicki opowiadał o Słowackim, jego legendzie, nawiązaniach do jego twórczości u twórców późniejszych, w sposób niezwykle barwny i piękny. Aleksander Nawrocki skoncentrował się na biografii poety, zwłaszcza mniej znanych czy przemilczanych faktach opierając się na materiałach, które zgromadził w specjalnym, poświęconym Słowackiemu numerze "Poezji Dzisiaj". O formie i jakości tej prelekcji niech świadczy fakt,  że po sesji poświęconej wieszczowi numer "Poezji Dzisiaj" zawierający wspomniany artykuł został zakupiony przez władze miasta  Ostrołęki dla bibliotek wszystkich szkół w mieście!
Dyskusję inteligentnie i niezwykle sprawnie moderował Karol Samsel, który również przygotował znakomite wystąpienie poświęcone m.in.ekranizacji "Balladyny". Publiczność, która licznie stawiła się w Bibliotece życzliwie przyjęła również mój referat "Bo to jest wieszcza najjaśniejsza chwała. Juliusz Słowacki w świecie WEB 2.0".  Tekst mojego wystąpienia ukaże się w najbliższym numerze "Poezji Dzisiaj".
Sesja o Juliuszu Słowackim otworzyła XIII Spotkania Literackie na Kurpiach. Już wkrótce napiszę więcej o tej świetnie przygotowanej imprezie i związanym z nią rozstrzygnięciu XVII Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego.

Fot. - Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce - fot. 1 - prelekcja Aleksandra Nawrockiego, obok autor bloga; fot. 2. Karol Samsel prowadzi dyskusję, obok Jan Zdzisław Brudnicki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220