Przejdź do głównej zawartości

Gala jubileuszowa Podlaskich Spotkań Literackich w Romanowie


Drugi dzień XXV Podlaskich Spotkań Literackich to wielka gala w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Piękny stary dworek w którym mieszkał pisarz tego dnia gości wielu wybitnych pisarzy i poetów a także władze samorządowe najwyższego szczebla Białej Podlaskiej, Powiatu Bialskiego i gminy Wisznica. Dla mnie to już czwarta wizyta w tym pięknym miejscu. Tego dnia bowiem, również po raz 25. odbywa się w Romanowie finał konkursu literackiego im. J. I. Kraszewskiego, którego głównym organizatorem jest Klub Kultury "Piast" w Białej Podlaskiej. W 2003 r. odbierałem tu I nagrodę w konkursie im. J. I. Kraszewskiego w kategorii poezji. W 2006 r. jury konkursu przyznało mi III nagrodę (również w poezji), zaś w 2008 r. otrzymałem bardzo prestiżową Nagrodę Klubu Literackiego "Maksyma". Teraz uczestniczyłem w uroczystościach 25-lecia jako gość, wraz ze Zbigniewem Milewskim, również laureatem konkursu a później także jego jurorem.
Sama impreza udała się znakomicie - bo zresztą atmosfera dworku Kraszewskiego jest niepowtarzalna. A ludzie z Białej Podlaskiej - tacy jak dyrektor Klubu "Piast" Elżbieta Stradczuk czy jej "prawa" ręka Urszula Pietruczuk - literatów po prostu kochają i są gotowe uchylić im nieba.
A najważniejsze to własnie same spotkania. Po raz pierwszy miałem przyjemność rozmawiać z Prezesem Oddziału Lubelskiego Związku Literatów Polskich - Urszulą Gierszon - z którą wcześniej prowadziłem korespondencję mailową. Po raz kolejny - ale jakże miły spotkałem się ze Zdzisławem Włodzimierzem Fronczkiem, redaktorem naczelnym znakomitego pisma "Lublin". Również po raz kolejny - z Janem Kondrakiem - wybitnym bardem i poetą, obdarzonym niezwykłym talentem wokalnym, filarem słynnej lubelskiej Federacji (Janek cudownie grał na premierze mojej ostatniej książki "Portfolio" - tworząc z Andrzejem Kruczem fantastyczny spektakl). To paradoksalne, ale poeci z Warszawy na co dzień też nie mają zbyt wiele czasu by spokojnie rozmawiać - stąd ciekawe i długie rozmowy ze Zdzisławem Tadeuszem Łączkowskim - przewodniczącym konkursowego jury, Zbyszkiem Milewskim, Krzysiem Ciemnołońskim - laureatem pierwszej nagrody. A skoro już o nagrodach mowa - werdykt jury można poznać tutaj . Wśród laureatów - sprawdzeni w konkursowych bojach jak Robert Miniak, czy wymieniony wcześniej Krzysztof Ciemnołoński, czy biało-podlaski bard i poeta, szef Klubu "Maksyma" - Ireneusz Wagner, ale także debiutanci - wśród nich odkrycie poetyckie sezonu - Łucja Dudzińska  z Poznania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220