Przejdź do głównej zawartości

4. Turniej Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach

12 grudnia 2008 r. odbył się kolejny wieczór z cyklu "Na strychu w Łomiankach" połączony z 4. Turniejem Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury w Łomiankach. Czy wolno mi pisać o artystycznym sukcesie, jeśli sam jestem autorem i prowadzącym imprezę? Myślę, że tak, jeśli wyjmę poza nawias samego siebie a skupię na bohaterach tego wieczoru. Mój udział wszakże nie jest aż tak wielki - ogranicza się do wyboru zaproszonych gości i stworzenia mniej lub bardziej smakowitej mieszanki literacko-artystycznej. Ale to moi goście sami decydują, co mówią, czytają, pokazują i grają. Dlatego też wolno mi chwalić swój "Strych" nie chwaląc tym samym siebie.

Co zatem działo się w ubiegły piątek? Z wielką satysfakcją odnotowałem duże zainteresowanie imprezą. Wśród gości na sali znalazła się pani burmistrz Łomianek Jolanta Niegrzybowska, byli również Dorota Ryst, poetka, szefowa działu publikacji portalu ZLP www.literaci.eu i Daniel Tendaj - znany poeta z Łomianek. Jako pierwsza prezentowała swoją poezję Iwonna Buczkowska, utrzymując swój program w nurcie satyrycznym. Raz jeszcze udowodniła, że poczucie humoru ma nieprzeciętne a pióro lekkie i sprawne. Po niej kilka swoich utworów przeczytał Karol Samsel, młody, niezwykle zdolny poeta z Ostrołęki, szef tamtejszego świetnego Klubu Literackiego "Literatorium", animator wielu literackich wydarzeń na Kurpiowszczyźnie. Głównym bohaterem był Wiesław Stanisław Ciesielski, znany poeta, prezes oddziału słupskiego Związku Literatów Polskich, laureat wielu nagród literackich, autor 14 książek poetyckich. Cząstka swojego literackiego dorobku, którą zaprezentował "Na strychu w Łomiankach" zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Najbardziej zapisał mi się w pamięć tekst niejako dedykowany Bohdanowi Zadurze i Karolowi Maliszewskiemu.

Po prezentacji Wiesława St. Ciesielskiego rozpoczął się 4. Turniej Jednego Wiersza o Puchar Dyrektora Domu Kultury przerywany przez fantastyczne etiudy Teatru Cieni "Okno" w reż. Krzysztofa Zemły (tutaj wielkie podziękowanie dla Krysi Łukaszewicz za pomysł z zaproszeniem artysty!). Etiudy dowcipne i artystycznie znakomicie wpasowane w atmosferę imprezy literackiej - jednocześnie stanowiły swojego rodzaju odpoczynek od słownych prezentacji twórców.

Jury w składzie Zdzisław Tadeusz Łączkowski, Zbigniew Irzyk, Wiesław Stanisław Ciesielski (przewodniczący) i autor tego bloga w roli sekretarza wybierało teksty do nagrody spośród 30 utworów prezentowanych przez uczestników. Zadanie niełatwe, zwłaszcza, że teksty konkursowe bardzo różnorodne. Ostatecznie kompromisowy dla jurorów werdykt to pierwsza nagroda dla Anny Chomczyk, druga dla Alicji Żeleźnickiej. Trzy równorzędne wyróżnienia finansowe otrzymali Paulina Pogoda, Joanna Pucis i Paweł Łęczuk. Wyróżnienie rzeczowe za debiut otrzymała młodziutka, 11-sto letnia poetka z Łomianek Zuzanna Droś.
Kiedy jurorzy obradowali publiczność słuchała koncertu Andrzeja Brzeskiego, któremu towarzyszył Mirek Kozak. Choć słyszałem tylko fragmenty, wiem, że Andrzej był w znakomitej formie i jak zawsze świetnie nawiązywał kontakt z publicznością. Dobrze, że w domu mogłem wyrównać straty słuchając jego płyty "OPPA LIVE", z której pochodziła część koncertowych piosenek.
Nagrody wręczyła Dyrektor Domu Kultury w Łomiankach Dorota Burkhard-Mikruta. Laureatom złożyliśmy gratulacje a wszystkich zaprosiliśmy na kolejny "Strych" w piątek, 13 lutego 2008 r.

Piękne zdjęcia na imprezie zrobił Krzysztof Marek Ciesielski, które można obejrzeć jako pokaz zdjęć - film na YouTube - powyżej.Galeria zdjęć z imprezy autorstwa Krystyny Łukaszewicz
Posłuchaj zapisu audio imprezy ok. 1 godz. 30 minut :

Na strychu w Łomiankach 12.12.08 - zapis audio

Komentarze

Anna pisze…
żałuję, że nie mogłam z Wami być i uczestniczyć w tej poetyckiej biesiadzie. Gratuluję wygranej,


Anna Nogaj

Popularne posty z tego bloga

Uskrzydlone Wiersze: Poeta i róże

http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/2013/02/poeta-i-roze_27.html

Wiersze wypuszczone w książkach (i na stronach internetowych) zaczynają żyć swoim własnym życiem... Na przykład życiem GIF-a (animacji komputerowej). Takiego pięknego GIF-a z mojego wiersza stworzyła  autorka bloga "Uskrzydlone Wiersze" http://uskrzydlonewiersze.blogspot.com/

Istotnie mój wiersz jest uskrzydlony... Bardzo serdecznie dziękuję za jego uskrzydlenie, pięknego GIF-a i wszystkich zapraszam do odwiedzin bloga miłośniczki poezji:-)

Marta Wróblewska recytuje mój wiersz w konkursie Warszawska Syrenka

Marta Wróblewska sprawiła mi wielką przyjemność prezentując w konkursie recytatorskim XXXII Warszawska Syrenka mój wiersz "Poeta i róże" z książki "Portfolio". Z wierszem tym przeszła już dwa etapy eliminacji i dostała nagrodę w eliminacjach rejonowych (Łomianki, 25 marca 2010 r., jury: Joanna Król - aktorka, Anna Smołownik - aktorka, Dominik Bąk - aktor). Nagroda to uprawnia do startu w wielkim finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Trzymam kciuki za recytatorkę i zapraszam do obejrzenia nagrania z eliminacji rejonowych.

Rozmowa w TVP Polonia

Zapraszam do obejrzenia on-line programu

"Halo Polonia" w TVP Polonia (emisja na żywo 27.04.2016, godz. 22.20-23.00). Wraz z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym "Poezji dzisiaj" pojawiamy się w 40 minucie około 40 sekundy.
Tutaj link do wideo:
http://halopolonia.tvp.pl/24786900/27042016-2220